+48 12 357 22 91
 pn-pt: 14:00- 17:00

biuro@medikama.pl
Odpowiemy w ciągu 48h

 

Badanie gastroskopii w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia


 

Gastroskopia to podstawowe badanie profilaktyczne pozwalające zobrazować górny odcinek przewodu pokarmowego oraz zdiagnozować schorzenia przełyku, żołądka i dwunastnicy.
Badanie gastroskopii polega na wprowadzeniu giętkiego aparatu (endoskopu})przez jamę ustną do przełyku i dalej do żołądka, a następnie dwunastnicy.
Badanie umożliwia uwidocznienie zmian chorobowych takich jak zmiany zapalne, nadżerki, owrzodzenia, polipy, guzy nowotworowe i nienowotworowe, zmiany naczyniowe. W razie stwierdzenia obecności zmian patologicznych możliwe jest pobranie podczas badania materiału do badania histopatologicznego.
W trakcie gastroskopii można również wykonać test na obecność Helicobacter Pylorii - czyli bakterii, które są odpowiedzialne za występowanie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy.
Gastroskopia umożliwia również wykonanie zabiegów terapeutycznych polegających na usunięciu niektórych zmian (usunięcie polipów błony śluzowej, hamowanie krwotoków z górnego odcinka pokarmowego , usuwanie połkniętego ciała obcego, koagulacja zmian naczyniowych, usuwanie wczesnych zmian nowotworowych i zmian podnabłonkowych).

Wskazania do wykonania gastroskopii:
- podejrzenie choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy
- nudności, wymioty, odbijania
- zgaga
- choroba refluksowa
- dolegliwości bólowe w nadbrzuszu
- objawy krwawienia z górnego odcinka przewodu pokarmowego czyli fusowate lub krwiste wymioty, smolisty stolec
- niedokrwistość o nieustalonej przyczynie
- problemy związane z połykaniem lub ból w trakcie połykania
- badania kontrolne w przebiegu przewlekłych chorób przewodu pokarmowego takich jak:  wieloletnia choroba refluksowa przełyku, przełyk Barretta, stan po resekcji żołądka

Przebieg badania:
Badanie gastroskopii wykonywane jest w pozycji leżącej na lewym boku z głową ugiętą w kierunku klatki piersiowej. Pacjent poproszony zostaje o zdjęcie okularów i protez zębowych jeśli je posiada. Przed wprowadzeniem endoskopu w celu zmniejszenia odruchu wymiotnego stosuje się spray z lidokainą , który działa miejscowo i znieczulająco na błonę śluzową. Endoskop wprowadzany jest przez specjalny ustnik. W tym czasie nie należy przełykać śliny. Ważne jest natomiast zachowanie spokoju oraz swobodne i miarowe oddychanie.
Czas trwania badania gastroskopowego standardowo trwa od kilku do kilkunastu minut.

Przygotowanie do gastroskopii:
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania jednakże, aby było wartościowe konieczne jest aby żołądek nie był wypełniony treścią pokarmową.
Jeżeli badanie ma zostać wykonane w godzinach rannych, pacjent powinien pozostać na czczo. Ostatni posiłek należy przyjąć 8 godzin przed badaniem. Na 4 godziny przed badaniem nie należy nic pić, palić ani żuć gumy. Z jamy ustnej należy wyjąć protezy, kolczyki itp. Po badaniu nie należy pić i jeść przez 2 godziny.
W dniu badania należy zażyć wszystkie leki przyjmowane na stałe. Jeśli pacjent bierze leki przeciwzakrzepowe powinien koniecznie skonsultować to z lekarzem prowadzącym leczenie przeciwzakrzepowe. Pacjent przyjmujący leki antyagregacyjne typu Aspiryna, Acard, Acesan, Aclotin, Plavix, Ticlid, Polopiryna - powinien przestać je przyjmować po wcześniejszej konsultacji z lekarzem prowadzącym.

Co należy dostarczyć w dniu badania:
- wyniki poprzednich badań diagnostycznych i wypisy ze szpitala jeśli mają związek z badaniem
- jeśli badanie ma być wykonywane w ramach umowy z NFZ konieczne jest dostarczenie skierowania od lekarza POZ lub specjalisty


 

 

Nasz adres

MEDIKAMA

ul. Forteczna 12A
Węgrzce, 32-086
 

 

 

 

Skontaktuj się z nami

Tel: + 48 12 357 22 91

E-mail: biuro@medikama.pl